WYNIKI MP 2018

Ciężko nie zauważyć, że poziom zawodów w Polsce z roku na rok coraz bardziej rośnie. Cieszy to, że deskorolką interesuje się coraz więcej sponsorów, niekoniecznie tych z deskorolkowej branży. To przecież przekłada się na coraz większy budżet i nagrody dla zawodników. Przede wszystkim cieszy jednak to, że możemy obserwować coraz lepsze przejazdy i numery, które sypią się jak z rękawa. Miło popatrzeć na chłopaków z kadry, którzy objeżdżeni na europejskich zawodach, na pełnej wyluzce wrzucają ciężkie bangery! Fajnie, że piękniejsza część #teampsf czyli Amelia BrodkaAnna Kulig i Agata Halikowskainspirują coraz więcej dziewczyn do jazdy na desce i brania udziału w zawodach już od najmłodszych lat (w niedzielnym finale było ich 11). Aż się łezka w oku kręci widząc to z jaką zajawą i uśmiechem na twarzy jeździ Zuzia Bone.
Przejdźmy jednak do konkretów. Zacznijmy od tego, że tegoroczny finał miał nieco innowacyjną formę. Oparty był bowiem na nowym systemie złożonym z etapu przejazdów oraz best trick’u (trzy próby – liczy się najlepsza) składających się na sumaryczną ocenę. Wprowadzony został za przykładem największych, europejskich zawodów, z których standardami trzeba się po prostu oswajać. W niedzielę 16.09, w swarzędzkiej skate plazie już od 11:00 zawodnicy walczyli o tytuł najlepszych w tym kraju w trzech kategoriach: OPEN, JUNIOR oraz GIRLS. Mistrzem Polski w tej pierwszej został ciężko wyjaśniający tego dnia Sebastian Sarysz. Zwycięstwo dał mu mocno techniczny przejazd z zamykającym temat best trick’iem w postaci stylowego fs blunt’a na hubb’ie. Drugie miejsce rzutem na taśmę zdobył Dominik Jaworowski, który zagwarantował je sobie mega stylowym hardflip’em przez porkę na double secie, sklejonym dosłownie w ostatniej próbie. Na trzecim miejscu znalazł się Emil Wolan, który wypracował je bardzo dobrym przejazdem i ładnym back tail’em na rurze. Najwięksi pechowcy tego finału to niewątpliwie Tomek Ziolkowski oraz Andrzej Kwiatek, którzy prowadzili po etapie przejazdów. Tomek pokazał sporo zaangażowania ćwicząc na swarzędzkiej plazie kilka dni przed zawodami, co przełożyło się na najlepszy przejazd ze wszystkich. Niestety w best trick’u zabrakło mu szczęścia i udało mu się skleić jedynie tzw. „pewniaczka” w postaci nollie lip’a. Andrzej natomiast w ogóle nie wylądował swojego switch heel’a co praktycznie skazało go na ósmą lokatę.
W kategorii GIRLS ten dzień należał do Anna Kulig, która wyprzedziła dotychczasową mistrzynię Agata Halikowska. Obydwie dziewczyny pokazały, że nie przez przypadek znalazły się w #teampsf i nadal są bezdyskusyjnie najlepsze w tym kraju. Trzecie miejsce zajęła natomiast rewelacja tego finału, młodziutka Zuzannna Bone, dla której były to jedne z pierwszych zawodów. Nie przeszkodziło jej to w sklejeniu świetnego, czystego przejazdu z masą fajnych numerów, czyniącego nas spokojnymi o przyszłość dziewczęcej deskorolki w Polsce.
W kategorii JUNIOR zwycięstwo dobrym przejazdem i halfcab crooks’em na hubb’ie zapewnił sobie Tymek Szczuka. Tymek dosłownie wydarł je Filip Szalakowi, który był bezdyskusyjnym liderem po przejazdach, ale niestety w best trick’u udało mu się skleić tylko flipa, co w finalnym rozrachunku dało Tymkowi minimalną przewagę. Na koniec kamerę od HERO Polska w best tricku na sekcji quarter’owej zgarnął Mateusz Kowalski.
Spore emocje, walka do końca i kawał dobrej deskorolki w wykonaniu jeżdżących to to, co sprawiło, że ten finał na pewno uznamy za dotychczasowo najlepszy i tym samym bardzo udany. To wszystko nie mogłoby się odbyć bez wsparcia partnerów i sponsorów: Sponsor i Współorganizator – Miasto Swarzędz i Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji, Partner Główny Finału Mistrzostw Polski – LOTTO. Radość wygrywania, Sponsorzy Główni: Vans i Nervous Strong Company oraz pozostali wspierający: Kamuflage*SelectshopGoProRed BullLocals Skateboards manufacture i Xbox. Piątka również dla Amelia Brodka, która pomimo napiętego harmonogramu była z nami pierwszego dnia i pokazała klasę w bowl’u!
Podziękowania należą się też wszystkim, którzy z nami byli – zawodnikom, dzięki którym mogliśmy cieszyć się tym widowiskiem oraz kibicom, którzy je współtworzyli i ich dopingowali. Ten finał jeszcze długo pozostanie nam w pamięci i da sporo motywacji by w przyszłym roku powrócić z jeszcze lepszą serią z jeszcze lepszym zakończeniem. Piona i do zobaczenia za rok!

FINAŁ OPEN
1. Sebastian Sarysz
2. Dominik Jaworowski
3. Emil Wolan
4. Kamil Karwowski
5. Andrzej Palenica
6. Tomek Ziolkowski
7. Dominik Ronduda
8. Andrzej Kwiatek

FINAŁ JUNIOR
1. Tymek Szczuka
2. Filip Szalak
3. Dawid Dubas
4. Igor Sitarek
5. Norbert Pabis

FINAŁ GIRLS
1. Anna Kulig
2. Agata Halikowska
3. Zuzanna Bone
4. Patrycja Hańdziuk
5. Małgorzata Burkacka